CYPR AYIA NAPA I PROTARAS ATRAKCJE

CYPR PROTARAS i AYIA NAPA NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

CYPR AYIA NAPA

Cypr Ayia NapaJeszcze pięćdziesiąt lat temu miejscowość była niewielką wioską rybacką oddaloną około 40 km na wschód od Larnaki. Dziś to nie tylko jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kurortów na Cyprze, ale i w całej Europie.  Licznie przybywających tu turystów przyciągają, szerokie pokryte drobnym, białym piaskiem plaże oraz krystalicznie czysta woda Morza Śródziemnego. Według miejscowych legend wybrzeże miasta zamieszkuje potwór, który swoim wyglądem przypomina krzyżówkę morświna i smoka. To idealne miejsce dla tych, którzy spędzając wakacje oprócz wspaniałych plaż uwielbiają dobrą zabawę, muzykę i taniec. Ayia Napa uznawana jest bowiem za imprezową stolicę Cypru. Kurort oferuje szeroki wybór atrakcji i miejsc do zabawy, pełno tu barów, dyskotek i klubów nocnych. Zjeżdżają tu światowej sławy Dj-e, a kluby nocne czynne są tu do białego rana (w nie których z nich można bawić się aż do śniadania). Miłośnicy rzadko spotykanego w Ayia Napa spokoju powinni wybrać się do oddalonego o kilka kilometrów Protaras 

CYPR PROTARAS

Protaras to nieduży kurort położony na południowo – wschodnim krańcu Cypru, kilka kilometrów od  Ayia Napa. Zanim Protaras stało się ośrodkiem turystycznym, było w zasadzie niezamieszkane. W latach 80-tych wybudowano tu kurort, który miał być alternatywą dla gwarnej Ayia Napa. Protaras to idealne miejsce dla wczasowiczów, którzy pragną spędzić wakacje w spokojnej pełnej relaksu atmosferze oraz dla rodzin z dziećmi. 

 

CYPR AYIA NAPA I PROTARAS ATRAKCJE

• Przylądek Cape Greco (Kavo Greko)

cypr ayia napa protaras atrakcje co warto zobaczyć cavo geco
Cypr Ayia Napa i Protaras atrakcje - groty skalne Cape Greco

Przylądek Cape Greco, znany również jako Kavo Greko, to najbardziej wysunięty na wschód punkt Cypru. Półwysep, na którym znajduje się park narodowy objęty programem Natura 2000, słynie z malowniczych widoków, niesamowitych formacji skalnych i tajemniczych jaskiń, jest bardzo popularnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Cape Greco zajmuje powierzchnię 385 hektarów, żyje tu wiele gatunków zwierząt w tym około 80 gatunków ptaków oraz 400 gatunków unikalnych roślin. Można tu poruszać się samochodem, jednak do niektórych miejsc będziecie musieli przejść pieszo. Jednym z najpopularniejszych przystanków w parku narodowym Cape Greco i jego niewątpliwą atrakcją jest Błękitna Laguna z krystalicznie czystą wodą, o niesamowitym turkusowym kolorze. To świetne miejsce do nurkowania z rurką, jednak ze względu na dosyć strome wejście do wody polecane jest raczej doświadczonym pływakom. 

• Kościół Agioi Anargyroi

cypr ayia napa protaras atrakcje co warto zobaczyć kościół agioi anargyroi
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Kościół Agioi Anargyroi

W północno-wschodniej części parku narodowego znajduje się położony tuż nad wodą, mały grecki kościółek z malowniczym niebieskim dachem. Jest to jedna z niewielu budowli na tym terenie, jednocześnie będąc popularnym miejscem ślubów i sesji fotograficznych. Obok kościoła znajduje się ścieżka ze schodami prowadzącymi w dół do imponujących jaskiń.

• Love Bridge

cypr ayia napa protaras atrakcje
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Love Bridge

Love Bridge, czyli most zakochanych to formacja skalna położona około 7 km od centrum Ayia Napa. Ten naturalny most skalny upodobali sobie cypryjscy nowożeńcy na miejsce sesji ślubnych (stąd też jego nazwa). Legenda mówi, że jeśli pocałujecie się na środku mostu i wypowiecie życzenie, na pewno się spełni. Ze względu na pocztówkowy wręcz wygląd, jest to atrakcja nie tylko dla zakochanych. 

• Klasztor Ayia Napa

cypr ayia napa protaras atrakcje co warto zobaczyć klasztor agia napa
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Klasztor Ayia Napa

Uroczy wykuty w skale, średniowieczny klasztor Agia Napa został zbudowany z średniowiecznego zamku około 1500 roku (data ta jest umowna, ponieważ nie znana jest dokładna data powstania klasztoru). Jest on poświęcony „Naszej Pani Lasów”, a jego nazwa pochodzi od starogreckiego słowa oznaczającego zalesioną dolinę. Zgodnie z legendą powstanie klasztoru zawdzięcza się młodej wenecjance, która schroniła się tu uciekając przed ojcem, gdy ten nie wyraził zgody na jej ślub z ukochanym. Druga legenda związana z tym miejscem dotyczy znajdującej się na dziedzińcu fontanny, która podobno skrywać ma źródło młodości. Kościół klasztorny ma trzy sale, najstarszą jest jaskinia, o której wzmianki znajdziemy jeszcze w okresie bizantyjskim. Dalej w środku znajduje się sala, którą można nazwać wenecką. Ostatnią jest sala wypraw krzyżowych nazwana od okresu, w którym została zbudowana. Przed południową bramą klasztoru rośnie ogromny jawor, uważa się że ma on ponad 600 lat. 

• Ayia Napa Plaża Nissi

cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża nissi
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Plaża Nissi

Plaża Nissi to najsłynniejsza plaża na Cyprze. Ze względu na swoją popularność, a także miano jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie, każdego roku przyciąga tłumy turystów. Nissi Beach położona jest ok. 2 km na zachód od Ayia Napa. Pokryta białym drobnym piaskiem plaża ma ok. 600 m długości, woda jest tu płytka i krystalicznie czysta, dzięki czemu każdego roku nagradzana jest certyfikatem Błękitnej Flagi. Nazwa plaży pochodzi od greckiego słowa „ νησί” co oznacza wyspa i to właśnie  nieduża wysepka, na którą podczas odpływu można przejść po wąskiej grobli jest jedną z głównych atrakcji tego miejsca.  Nissi beach to miejsce bardzo imprezowe, z głośników non stop słychać muzykę, na plaży występują najlepsi europejscy DJ-e, organizowane są też konkursy taneczne oraz imprezy w pianie, mówi się, że na Nissi się imprezuje a nie odpoczywa. O plażach w okolicy Ayia Napa przeczytacie w tekście Ayia Napa palże

• Park wodny Ayia Napa Water World

ayia napa protaras atrakcje co warto zobaczyć park wodny
Cypr Ayia Napa i Protaras - Park wodny Ayia Napa Water World

Spędzając wakacje w Ayia Napa koniecznie musicie zajrzeć do tamtejszego parku wodnego – Ayia Napa Water World. Park o łącznej powierzchni 80 000 metrów kwadratowych uchodzi za jedną z największych tego typu atrakcji w Europie. Do dyspozycji gości jest tu mnóstwo wodnych atrakcji takich jak zjezdżalnie czy baseny z falami. Na miejscu można również skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. ParkwodnyAyia Napa  uznany został przez CNN za jeden z 12 najlepszych parków wodnych na świecie. 

PAFOS HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com