CYPR CIEKAWOSTKI

NAJCIEKAWSZE FAKTY NA TEMAT CYPRU

CYPR CIEKAWOSTKI

Cypr to trzecia, co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym i miejsce przesiąknięte niespotykanym pięknem i mitologią. Każdego roku wita około trzech milionów turystów, dzięki czemu Cypr jest 40-stym najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Może jesteś jedną z osób, które zakochały się w wyspie i co roku dołączasz do milionów turystów, którzy cieszą się jej pięknem? Jeśli tak, możesz pomyśleć, że wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć o tej wyspie, ale poniżej znajdziesz ciekawostki o Cyprze, które mogą zaskoczyć nawet tak wytrawnego turystę jak Ty 😉 

cypr ciekawostki
Według mitologii to właśnie u wybrzeży Cypru z morskiej piany narodziła się grecka bogini miłości Afrodyta.

Cypr ciekawostki, czyli top 15 mniej oczywistych faktów Na temat Cypru:

 • Cypr był dawną kolonią brytyjską, która 1960 roku uzyskała niepodległość. Pozostałością po anglikach jest na Cyprze ruch lewostronny oraz brytyjskie gniazdka elektryczne. 
   
 • Stolica wysypy Nikozja pozostaje obecnie jedynym podzielonym miastem w Europie.  
   
 • W rzeczywistości, na Cyprze znajdują się 3 Państwa. Podział wyspy trwa od lipca 1974: dwie trzecie jej terytorium to należąca do UE Republika Cypryjska (59,74%), północna część wysypy okupowana jest przez Turków (nieuznawana na arenie międzynarodowej Turecka Republika Cypru Północnego, 34,85%), pozostały obszar to terytorium kontrolowane przez Wielką Brytanię (brytyjska strefa suwerenna, 2,75%) oraz zielona linia i strefa buforowa patrolowane przez żołnierzy ONZ (2,68%). 
   
 • Już od około 1500 lat p.n.e. na Cyprze wydobywano miedź, a sama nazwa wyspy pochodzi od łacińskiego słowa Cuprum oznaczającego właśnie ten surowiec. 
 • Cypr jest jednym z najstarszych krajów na świecie produkujących wino. Historia winiarstwa na wyspie sięga 2 tys. p.n.e. 
   
 • Na Cyprze żyją dwa gatunki żółwi morskich – zielony (Chelonia mydas) oraz Karetta (Caretta caretta). Żółwie wychodzą na brzeg najbardziej odizolowanych piaszczystych plaż wyspy (plaża Lara w Akamas), aby złożyć tam jaja. 
   
 • Cypr to także przystanek dla tysięcy flamingów, na dwóch słonych jeziorach położonych w pobliżu Larnaki każdego roku zimuje od 2000 do 10000 tych ptaków. 
   
 • Według amerykańskiego badacza Roberta Sarmasta nieopodal wybrzeży Cypru mają znajdować się ruiny legendarnej Atlantydy.  
   
 • A według mitologii to właśnie u wybrzeży Cypru z morskiej piany narodziła się grecka bogini miłości Afrodyta. 
   
 • Cypryjskie wesela są ogromne. Zdarza się, że w tradycyjnym cypryjskim weselu uczestniczy nawet kilka tysięcy osób. 
   
 • Narzeczeni na Cyprze, przed ślubem zmuszeni są dokonać obowiązkowego badania krwi. Ma ono na celu wyeliminowanie ciężkiej choroby genetycznej o nazwie talasemia. Jej wykrycie uniemożliwia wzięcia małżeństwa. 
   
 • Wrak statku MV Zenobia, który leży u wybrzeży Larnaki, znajduje się na liście dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. 
   
 • Cypr jest jednym z nielicznych miejsc na ziemi, gdzie przy sprzyjającej pogodzie w ciągu kilku godzin można popływać w morzu, a także pojeździć na nartach na jednym ze stoków narciarskich w górach Trodos. 
   
 • W dniu 12 maja 1191 r. na Cyprze odbył się ślub angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce. Były to jak do tej pory jedyne zaślubiny angielskiej pary królewskiej poza Wielką Brytanią. 
   
 • Cypr nazywany jest wyspą kotów. Mówi się wręcz, że jest ich tam więcej niż ludzi. Zgodnie z legendą koty na Cypr sprowadziła matka cesarza Konstantyna Wielkiego, Helena. Koty miały pozbyć się niebezpiecznych, jadowitych węży, które podczas suszy opanowały całą wyspę. Koty przywieziono na Cypr statkami a południowy kraniec wyspy, gdzie zwierzaki zostały wypuszczone, nazwano Kocim Przylądkiem (Kapo Gata). Szczątki najstarszego znanego kota domowego sprzed 9500 lat zostały znalezione właśnie na Cyprze. 
cypr ciekawostki koty na cyprze
Cypr nazywany jest wyspą kotów.

CYPR HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com

ZOBACZ TEŻ:

Prezentowane oferty pochodzą z serwisów naszych partnerów Wakacje.pl oraz Booking.com, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl lub Booking.com

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jesteśmy partnerem Booking.com oraz serwisu Wakacje.pl

GALERIA

cypr ayia napa protaras atrakcje
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża makronissos
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża finikoudes
cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
cypr z dzieckiem atrakcje dla dzieci