CYPR KORONAWIRUS OBOSTRZENIA

CYPR obostrzenia dla turystów w związku z Covid-19

CYPR OBOSTRZENIA

UWAGA !!!

1 czerwca 2022 rząd Cypru zniósł wszystkie obostrzenia.  Test na COVID-19 nie jest wymagany. Dlatego możecie lecieć na wakacje na Cypr bez konieczności okazywania wyników testów lub certyfikatów szczepienia/ozdrowienia! Od 18 kwietnia 2022 r. nie potrzeba również wypełniać  Cyprus Flight Pass. W środę (6.07) Cypr zadecydował, że od (8.07) przywracają obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem w tym kraju

Cypr koronawirus – Trwająca wciąż pandemia koronawirusa zmieniła zasady w swobodnym podróżowaniu również na Cypr. Wprowadzone na Cyprze obostrzenia mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno chcącym go odwiedzić turystom, jak i mieszkańcom wyspy. Zanim zaczniecie planować swoje wakacje marzeń warto sprawdzić, jak Covid -19 zmienił zasady podróżowania na Cypr.

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa władze Cypru zdecydowały się na wprowadzenie systemu klasyfikacji państw opartego na kolorach (o przynależności do danej grupy decyduje aktualna liczba zakażeń koronawirusem danym kraju). Przynależność do określonej kategorii wprowadza na podróżnych konkretne obostrzenia przy wjeździe na Cypr:

cypr koronawirus kategorie
Za stroną Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie

System klasyfikacji jest na bieżąco aktualizowany, w której kategorii znajduje się obecnie Polska sprawdzicie na stronie:

https://cyprusflightpass.gov.cy/en/country-categories

* Test można wykonać na lotniskach w Larnace i Pafos, ich aktualny koszt (10.05.21) to 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro w Pafos.

CYPR HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com

Cyprus Flight Pass

cypr zasady wjazdu koronawirus obostrzenia cyprus flight pass
Cyprus flight pass

Cyprus Flight Pass jest obowiązkowym dokumentem dla wszystkich podróżujących na Cypr w dobie pandemii koronawirusa. Aby uzyskać przepustkę należy wejść na stronę:

https://cyprusflightpass.gov.cy/en/home

I założyć na niej konto oraz uzupełnić wymagane przez władze cypryjskie dane, takie jak:

  1.  dane osobowe pasażera,
  2.  deklarację, czy w ciągu 14 dni przed wjazdem do Republiki Cypryjskiej osoba podróżowała do / z / przez kraj lub przebywała / mieszkała w kraju o bardziej niekorzystnej sytuacji epidemicznej w porównaniu do kraju wylotu,
  3.  potwierdzenie, że w ciągu 14 dni przed podróżą u podróżnego nie wystąpił jeden z następujących objawów – gorączka, kaszel, uczucie zmęczenia, ból głowy, ból mięśni lub części ciała, utrata smaku lub zapachu, krótki oddech lub trudności w oddychaniu, ból gardła, zatkany nos lub katar, bądź potwierdzenie, że w ciągu 14 dni przed podróżą dana osoba nie miała bliskiego kontaktu z osobą, u której potwierdzono COVlD-19,
  4.  oświadczenie, że podróż odbywa się na własną odpowiedzialność i że Republika Cypryjska lub działający na miejscu usługodawcy nie mogą ponosić odpowiedzialności za zakażenie na jakimkolwiek etapie podróży,
  5.  oświadczenie, że po powrocie do swojego kraju podróżny poinformuje cypryjskie służby medyczne, jeżeli wystąpią u niego objawy COVID-19 w ciągu 14 dni od opuszczenia wyspy.

Dodatkowo wymagane będą takie informacje jak szczegółowe dane dotyczące lotu (data i numer lotu) i ewentualnie potwierdzenie negatywnego testu na koronawirusa (w zależność od kategorii w jakiej aktualnie znajduje się dane państwo).

Przepustkę Cyprus Flight Pass w formie elektronicznej należy okazać przed wejściem do samolotu i uzupełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym wylotem. Jej brak przy przekroczeniu granicy może wiązać się z otrzymaniem mandatu w kwocie 300 euro.

• Podróż na Cypr dla zaszczepionyh

cypr zasady wjazdu koronawirus obostrzenia
Cypr koronawirus - lotnisko w Larnace

Osoby, które zostały zaszczepione na koronawirusa i posiadają ważne świadectwo szczepień mogą podróżować na Cypr niezależnie od obostrzeń wprowadzonych dla kraju, z którego podróżują. Nadal niezbędnym dokumentem pozostaje jednak przepustka Cyprus Flight Pass uzupełniona w ciągu 24 godzin przed wylotem.

Świadectwo szczepienia będzie uważane za ważne, pod warunkiem, że zostało przeprowadzone przy użyciu jednej ze szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac), proces szczepienia został zakończony, a pasażer otrzymał wszystkie wymagane dawki danej szczepionki.

Zatwierdzone szczepionki i ramy czasowe:

  • Janssen (Johnson & Johnson): między podaniem wymaganej dawki szczepionki (szczepionka 1-dawkowa) a datą podróży musi upłynąć 14 dni.
  • Vaxzevria (AstraZeneca): po otrzymaniu wymaganych dwóch dawek szczepionki.
  • Pfizer-BioNTech: po otrzymaniu wymaganych dwóch dawek szczepionki.
  • Moderna: po otrzymaniu wymaganych dwóch dawek szczepionki.
  • Sputnik V (Gam-COVID-Vac): po otrzymaniu wymaganych dwóch dawek szczepionki.

• Co, jeśli zachoruję na koronawirusa na Cyprze?

Jeśli w trakcie swojego urlopu na Cyprze zachorujesz na Covid-19 władze Cypru zobowiązały się do pokrycia kosztów Twojego zakwaterowania, wyżywienia oraz leczenia. Podróżny będzie musiał jedynie ponieść koszt transferu na lotnisko oraz lotu repatriacyjnego, we współpracy z jego biurem podróży i/lub liniami lotniczymi. Powyższe zasady dotyczą również bliskich osoby, która zaraziła się koronawirusem na Cyprze.

CYPR OFERTY LAST MINUTE

Aktualne informacje związane z obostrzeniami na Cyprze w związku z koronawirusem a także zasady wjazdu na Cypr znajdziecie na stronach:

http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLvisitingcyprus_ol/DMLvisitingcyprus_ol?OpenDocument

https://cyprusflightpass.gov.cy/en/home