CYPR POŁUDNIOWY CZY PÓŁNOCNY

CYPR POŁUDNIOWY CZY PÓŁNOCNY GDZIE JECHAĆ

CYPR POŁUDNIOWY CZY PÓŁNOCNY

Jeśli planujecie wakacje na Cyprze, jedno z najczęstszych pytań, które sobie zadajecie to: Cypr Południowy czy Północny gdzie lepiej jechać?. Oba kraje mają swoje zalety i wady, a wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które pomogą wam podjąć decyzję.

• Cypr południowy czy północny - Infrastruktura turystyczna i usługi

cypr południowy czy północny - nissi beach w ayia napa
Plaża Nissi - Ayia Napa (Cypr Południowy)
cypr południowy czy północny - Escape Beach
Escape Beach - Okolice Kyrenii (Cypr Północny)

Cypr Południowy ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, w tym szeroką gamę hoteli, restauracji i sklepów, a także wiele atrakcji turystycznych, takich jak plaże, muzea i zabytki. Stolica Nikozja (w której możecie przekroczyć granicę między Cyprem a Cyprem północnym) jest pełna zabytków, koniecznie trzeba zobaczyć tu Cypryjskie Muzeum archeologiczne.  Warto też pojechać do Limassol,  to popularne wsród turystów miasto z pięknymi plażami i mnóstwem rozrywek. Południowy Cypr jest również łatwo dostępny – przylatują tu samoloty z całej Europy a większość mieszkańców mówi po angielsku, więc nie będziecie mieli problemów z porozumieniem się.

Z drugiej strony, Cypr Północny oferuje spokojniejszą atmosferę, piękne krajobrazy, jest tu też mniej turystów. W Girne (Kyrenia) i Famaguście znajdują się piękne zabytki oraz fajne plaże. Podróżujący, którzy szukają mniej skomercjalizowanej turystyki, mogą się wybrać na Północny Cypr.

• Koszty

ypr-poludniowy-czy-polnocny-koszty
Koszty

Cypr Południowy jest zwykle droższy niż Północny Cypr. Na południu ceny hoteli, restauracji i sklepów są wyższe, szczególnie w sezonie letnim, gdy region jest bardziej zatłoczony. Na Północy koszty są zwykle niższe, a podróżujący mogą zaoszczędzić na zakupach, jedzeniu i noclegach.

• Zabytki i Zwiedzanie

cypr-poludniowy-czy-polnocny-park-archeologiczny-pafos
Park archeologiczny Pafos
cypr południowy czy północny zamek w kyreni
Zamek w Kyrenii

Obydwa kraje mają bogatą historię i kulturę. Na południowym Cyprze znajdują się piękne zabytki i muzea, które odzwierciedlają bogatą historię wyspy, takie jak zamek w Limassol czy starożytne miasta Kourion i Pafos. Na Północnym Cyprze również znajdują się interesujące zabytki takie jak ruiny Salamny i zamek w Girne, które odzwierciedlają bogatą historię regionu.
Przeczytaj też: Pafos atrakcje

• Cypr południowy czy północny - podsumowanie

cypr południowy czy północny granica w nikozji
Granica w Nikozji

Podsumowując, wybór między Cyprem Południowym i Północnym zależy od waszych osobistych preferencji i potrzeb. Należy jednak pamiętać, że Polska podobnie jaki większość państw na arenie międzynarodowej nie uznaje Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wyjątkową ostrożność podczas podróży do tego regionu. Warto też wiedzieć, że obywatele polscy nie mają tam zapewnionej opieki konsularnej. My osobiście polecamy wakacje na Cyprze południowym i jednodniowy wypad na Cypr północny😉.