CYPR TRANSPORT

TRANSPORT PUBLICZNY NA CYPRZE

CYPR TRANSPORT

Jedynym sposobem na podróżowanie po Cyprze, jeśli nie macie samochodu lub prawa jazdy lub po prostu nie odpowiada Wam jazda w ruchu lewostronnym jest skorzystanie z transportu publicznego, czyli z autobusów lub Taxi. 

• Cypr komunikacja międzymiastowa

cypr komunikacja międzymiastowa
Cypr transport - komunikacja międzymiastowa

Autobusy na wyspie można podzielić na lotniskowe shutlebusy, międzymiastowe (intercity) i miejskie. Zacznijmy od autobusów lotniskowych, te obsługiwane są przez firmę www.kapnosairportshuttle.com , która oferuje połączenia na trasie z lotnisk w Larnace i Pafos do Nikozji oraz pomiędzy tymi portami lotniczymi. Z firmą Kapnos nie pojedziecie niestety w kierunku Ayia Napa. Wybierając ten kierunek najlepiej zarezerwować transfer lotnisko-hotel-lotnisko oferowany chociażby na stronach linii lotniczych. Autobusy międzymiastowe obsługuje min. firma  www.intercity-buses.com  jeżdżąca na trasach między głównymi miastami Cypru. Na stronie przewoźnika znajdziecie aktualne trasy oraz rozkład jazdy. Podróżując autobusem po Cyprze należy pamiętać, że rozkład jazdy podawany jest zazwyczaj dla przystanku początkowego, dlatego warto właśnie tam rozpocząć swoją podróż. Jeśli będziecie wsiadać na trasie, trzeba uzbroić się w cierpliwość i doliczyć mniej więcej, ile kierowcy zajmie dojechanie do Waszego przystanku. Podróżując autobusem międzymiastowym, najlepiej kupić bilet jednodniowy uprawniający do dowolnej liczby przejazdów na danej trasie, koszt biletu normalnego zaczyna się od 7 euro. Firma posiada w ofercie również bilety tygodniowe na wszystkie trasy w cenie 75,00 euro. 

• Cypr komunikacja miejska

cypr transport komunikacja miejska
Cypr transport - komunikacja miejska

Autobusy miejskie kursują rzadko. Na bardziej ruchliwych trasach kursują co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut wieczorem. Pamiętajcie, żeby zawsze wsiadać przez pierwsze drzwi, aby kupić bilet u kierowcy. Opłata za przejazd autobusem miejskim wynosi około 1,5 euro w ciągu dnia i 2 euro po 21:00. Większość przystanków jest „na żądanie”, dlatego chcąc wysiąść z autobusu na przystanku należy nacisnąć przycisk znajdujący się na jednej z poręczy lub podejść wcześniej do drzwi wyjściowych. Jeśli chcecie wsiąść do autobusu, również należy to wcześniej zasygnalizować. Warto pamiętać, aby nie robić tego w ostatniej chwili, lecz wcześniej – tak, aby kierowca zdążył się zatrzymać. Niestety, kolejne przystanki nie są ogłaszane, dlatego jeśli nie znacie okolicy kupując bilet powiedzcie kierowcy, dokąd jedziecie i poproście, aby poinformował Was, kiedy należy wysiąść. Zwykle można liczyć na ich uprzejmość 😉  W planowaniu podróży autobusem po Cyprze bardzo pomocna jest strona http://www.cyprusbybus.com możecie tam wyszukać trasę, wyświetlić mapę przystanków i przejrzeć rozkłady jazdy niemal wszystkich przewoźników. 

• Cypr Taxi

cypr komunikacja taxi taksówki na cyprze
Cypr transport - Taxi

Podróż taksówką jest jednym z najwygodniejszych  sposobów na poruszanie się po Cyprze. Jednak w porównaniu do innych środków transportu ceny taksówek na Cyprze są dość wysokie. Za „trzaśnięcie drzwiami” zapłacimy 3,42 euro w dzień i 4,36 w taryfie nocnej, która rozpoczyna się o godz. 20:30. Za przejazd 1 km będziecie musieli zapłacić w zależności od taryfy od 0,73-0,85 euro. Warto wiedzieć, że na Cyprze obowiązują stałe ceny za przejazd taksówkami z lotniska i na lotnisko. 

CENY TAXI Z LOTNISKA W LARNACE

cypr taksówki ceny

CENY TAXI Z LOTNISKA W PAFOS

cypr taksówki ceny

CYPR HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com
Booking.com
Booking.com
Booking.com
Wakacje na Cyprze