LARNAKA ATRAKCJE

LARNAKA CO ZOBACZYĆ : NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MIASTA

CYPR LARNAKA ATRAKCJE

Larnaka atrakcje – miasto jest trzecim co do wielkości miastem na Cyprze. To pełne atrakcji, wielokulturowe miasto jest jednym z głównych ośrodków turystycznych kraju. Współczesne miasto wyrosło na ruinach antycznego miasta Kition założonego, jak głosi legenda, przez wnuka biblijnego Noego. Współczesna nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa larnaks, oznaczającego sarkofag lub naczynie służące do przechowywania doczesnych szczątków zmarłego. To tutaj miał bowiem zostać pochowany św. Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr. Doskonała lokalizacja miasta oraz bliskie sąsiedztwo lotniska sprawiają, że Larnaka jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Cypru.

LARNAKA CO ZOBACZYĆ - NAJPOPULARNIEJSZE ATRAKCJE TURYSRTCZNE

• Kościół św. Łazarza (Agios Lazaros)

cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Larnaka co zobaczyć - Kościół św. Łazarza​

Tym, co niewątpliwie warto zobaczyć w Larnace, jest zbudowany w IX wieku przez cesarza Leona VI kościół św. Łazarza. Według tradycji został wzniesiony na miejscu grobu Łazarza, który po wskrzeszeniu przez Chrystusa trafił na Cypr, gdzie do swej ponownej śmierci pozostawał biskupem Kition.
W latach 1571-1589 kościół został przekształcony w meczet, wtedy to zostały zniszczone okazałe kopuły bazyliki oraz dzwonnica. W 1589 roku świątynia ponownie stała się miejscem kultu dla chrześcijan, zarówno dla katolików jak i prawosławnych. W 1857 roku władze osmańskie zezwoliły na odbudowę dzwonnicy.
 W 1970 roku w wyniku pożaru wnętrze kościoła zostało częściowo spalone. Podczas kolejnych remontów kościoła, 2 listopada 1972 roku w marmurowym sarkofagu pod ołtarzem odkryto ludzkie szczątki, które zostały uznane za relikwię św. Łazarza. Agios Lazaros jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury bizantyjskiej na Cyprze i stanowi jedną z głównych atrakcji Larnaki. W kościele znajduje się również małe muzeum z bizantyjskimi ikonami, krzyżami i innymi przedmiotami religijnymi.

• Słone jezioro w Larnace

cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć słone jezioro
Larnaka atrakcje - słone jezioro

Wśród licznych atrakcji Larnaki na uwagę zasługuje również położone w południowo-zachodniej części Larnaki Słone Jezioro. W rzeczywistości jest to kompleks czterech połączonych ze sobą jezior o łącznej powierzchni 1761 hektarów. Jeziora Aliki, Orphani, Soros i Siro są imponującym pomnikiem przyrody, włączonym do obszaru ochrony przyrody Natura 2000. Zimą jezioro wypełnia się wodą stając się domem dla ponad 80 gatunków ptaków. Miejsce to upodobały sobie zwłaszcza flamingi, które przybywają tu co sezon wyjątkowo licznie i ściągają do Larnaki liczne grono miłośników ptactwa. Latem woda odparowuje, pozostawiając na powierzchni imponującą skorupę soli, która wydobywana tu do 1986 r. eksportowana była jako lokalny produkt Cypru. Wzdłuż jeziora wyznaczono szlak dydaktyczny, wzdłuż którego warto wybrać się na spacer najlepiej przed zachodem słońca.

• Hala Sultan Tekke

cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć hala sultan tekke
Larnaka atrakcje - Hala Sultan Tekke

Położony 3 km na zachód od Larnaki, nad brzegiem słonego jeziora zabytkowy meczet jest najważniejszą islamską świątynią na Cyprze. Świątynia została zbudowana w miejscu pochówku Umm Haram, ciotki Proroka Mahometa, która przybyła na Cypr w 647 roku podczas arabskiej inwazji na wyspę. Według jednej z legend  Umm Haram zmarła w wyniku odniesionych ran podczas zaciekłych walk z Rycerzami Maltańskimi. Inna legenda mówi, że dokonała żywota nie z ręki wroga, lecz spadając z muła. Miejsce jej pochówku początkowo stanowiło wyłącznie kilka głazów, z czasem jednak stało się celem pielgrzymek wiernych. Dzisiejszy meczet wraz z kompleksem budynków, w skład których wchodzi mauzoleum i minaret wybudowano w 1816 roku. Dodatkową atrakcję z tego okresu stanowi piękny ogród otaczający budynki. We wschodniej części kompleksu znajduje się cmentarz, na którym pochowani są tureccy gubernatorzy Larnaki oraz babka jordańskiego króla Husseina. Dziś meczet jest głównym miejscem pielgrzymek Cypryjskich muzułmanów oraz jednym z najważniejszych świętych miejsc islamu.  Na terenie Hala Sultan Tekke prowadzone są badania archeologiczne. Znaleziono tam warsztat, w którym wytapiano miedź oraz produkowano przedmioty z brązu, trafiono też na ślady produkcji luksusowych tkanin. Odkryto również ceramikę i przedmioty pochodzące z całego basenu Morza Śródziemnego. Niewykluczone, że miejsce to było jednym z największych miast epoki brązu w basenie Morza Śródziemnego. Podczas piątkowych modlitw prowadzonych przez imama (13:00 – 15:00) meczet jest zamknięty dla zwiedzających.  

• Zamek w Larnace

cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć zamek w larnace
Larnaka co zobaczyć - zamek w Larnace

Zamek w Larnace to średniowieczna twierdza, wybudowana w XIV wieku w czasie panowania na Cyprze dynastii Lusygnianów. Pod koniec XV wieku twierdza znajdowała się pod władaniem Wenecjan. Po opanowaniu Cypru przez Turków osmańskich zamek został przebudowany oraz uzbrojony w artylerię i stacjonował tu niewielki oddział janczarów. W czasach kolonialnych, kiedy to Cypr należał do Wielkiej Brytanii na zamku znajdował się posterunek policji oraz więzienie. Dziś znajduje się w nim muzeum, w którym eksponowane są znaleziska archeologiczne, broń i przedmioty gospodarstwa domowego odkryte podczas wykopalisk archeologicznych w Kition. 

• Dawna dzielnica turecka Skala

larnaka atrakcje dzielnica turecka scala
Larnaka atrakcje - dawna dzielnica turecka

Skala, czyli Stara Dzielnica Turecka w Larnace, to miejsce, które przenosi nas w czasie do czasów sprzed 1974 roku, kiedy to Larnaka była domem dla społeczności greckiej oraz tureckiej. Przez dekady ta część miasta była zaniedbana. Obecnie Skala przeżywa renesans, stając się jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Larnace. Jedną z głównych atrakcji przyciągających turystów do Skali są liczne warsztaty ceramiczne oferujące ręcznie robioną ceramikę, która jest doskonałym przykładem lokalnej sztuki.

• Meczet Djami Kebir

larnaka atrakcje Meczet Djami Kebir
Larnaka co zobaczyć - Meczet Djami Kebir

Na północnym krańcu dawnej dzielnicy tureckiej wznosi się Meczet Djami Kebir, jest to prawdopodobnie pierwszy osmański meczet na wyspie. Pierwotnie był to kościół katolicki św. Katarzyny. Przekształcony w XVI wieku w meczet, zyskał nowe, równie ważne znaczenie dla społeczności muzułmańskiej. Meczet Djami Kebir, choć jest głównie miejscem kultu religijnego, stanowi także istotny element kulturowy i historyczny Larnaki.

• Ruiny starożytnego miasta Kition

cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kition
Larnaka atrakcje - ruiny Kition

Odkryte w 1879 r ruiny starożytnego miasta Kition znanego również pod łacińską nazwą Citium znajdują się w północnej części miasta. To stąd pochodził jeden z najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji, twórca stoicyzmu, Zenon z Kition. Historia Kition sięga późnej epoki brązu, to miasto-państwo było jednym z ośrodków kultury mykeńskiej, właśnie z tego okresu pochodzą pozostałości kompleksu pięciu świątyń oraz fortyfikacji, które zobaczyć można zwiedzając teren wykopalisk. W IX wieku p.n.e. osiedlili się tu Fenicjanie czyniąc Kition ważnym ośrodkiem handlowym. Podczas wykopalisk na terenie miasta odkryto wiele cennych artefaktów, które warto zobaczyć w pobliskim Muzeum Archeologicznym oraz w Muzeum Cypru w Nikozji. 

• Muzeum Peridesa

larnaka atrakcje muzeum peridesa
Larnaka co zobaczyć - Muzeum Peridesa

Muzeum Pieridesa, znajdujące się w samym Centrum Larnaki, jest to najstarsze prywatne muzeum na wyspie. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to Demetrios Pierides rozpoczął kolekcjonowanie antyków, mając na celu ochronę i zachowanie bogatej historii Cypru. Muzeum mieści się w zabytkowej willi z 1825 roku, wybudowanej w stylu kolonialnym. Muzeum przechowuje niezwykle cenne zbiory archeologiczne, które pozwalają zrozumieć życie codzienne oraz rozwój rzemiosła na Cyprze.

• Akwedukt Kamares

cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć akwedukt
Larnaka atrakcje - Akwedukt Kamares

Piękny osiemnastowieczny akwedukt zbudowany został w latach 1747-1750 przez Ebubekira Pasze, osmańskiego gubernatora Larnaki. Liczący 75 łuków akwedukt uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków zbudowanych w okresie osmańskim na Cyprze. 

Booking.com