LIMASSOL ATRAKCJE

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE LIMASSOL, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

LIMASSOL

Położone nad malowniczą Zatoką Akrotiri Limassol jest drugim, co do wielkości miastem na Cyprze. Jego historia sięga czasów Bizancjum. W 1191 roku w miejscowym zamku odbył się ślub angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce z księżniczką Beregarią. Pod koniec XV wieku miasto znajdowało się pod panowaniem Wenecjan. W 1570 roku Limassol zostało podbite przez wojska osmańskie pozostając pod panowaniem tureckim aż do 1878 roku, kiedy to Cypr stał się kolonią Brytyjską. Po inwazji tureckiej na Cypr północny w 1974 roku Limassol stało się największym portem tranzytowym na Cyprze oraz znaczącym ośrodkiem turystycznym.  Dziś miasto jest kulturalno-biznesową stolicą kraju, z wieloma świetnymi hotelami, znakomitymi restauracjami oraz klubami nocnymi. Turystyczny charakter miasta oraz wielokilometrowa linia brzegowa, z długimi piaszczystymi plażami sprawia, że Limassol szczyci się mianem Cypryjskiej Riwiery. 

CO WARTO ZOBACZYĆ W LIMASSOL

• Marina Stary Port

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć marina stary port
Limassol atrakcje - Stary Port

Stary Port w Limassol, położony jest w samym sercu starego miasta nie opodal zamku. Zbudowany w 1950 roku przez rząd brytyjski port miał być uzupełnieniem dla poru w Famaguście. Wraz z wybudowaniem w 1973 r nowego portu w Limassol stary port stracił na znaczeniu i wkrótce został zamknięty. W 2014 roku podjęto decyzję o rewitalizacji przystani, która wkrótce stała się centrum turystycznym uwielbianym zarówno przez mieszkańców Limassol, jak i turystów. Do dyspozycji gości pozostaje wiele sklepów, kawiarni i restauracji, a największą atrakcją jest przystań, do której przypływają łodzie rybackie dostarczające świeże ryby do pobliskich knajpek. 

• Zamek w Limassol

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć zamek muzeum śreniowiecza
Limassol atrakcje - Zamek Muzeum Średniowiecza

Średniowieczny zamek w Limassol położony jest niemal w samym centrum starego miasta, tuż obok portu. Zgodnie z legendą tu właśnie odbył się ślub angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce z księżniczką Beregarią. Zamek został wzniesiony w 1193 roku przez Gwidona de Lusignan w miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki, jednak przez lata był wielokrotnie niszczony zarówno w wyniku konfliktów zbrojnych, jak i trzęsień ziemi. Dzisiejszy zamek został odbudowany przez Turków Osmańskich po przejęciu Cypru w 1576 roku i przekształcony przez Brytyjczyków w więzienie, które istniało tu aż do 1950 roku. Po przeniesieniu więzienia do Nikozji zamek został przekazany na cele muzealne. Dziś mieści się w nim Muzeum Średniowiecza, w którym podziwiać można bogatą kolekcję bizantyjskich, gotyckich i renesansowych rzeźb, płaskorzeźb, płyt nagrobnych, ceramiki oraz uzbrojenia.

• Park archeologiczny Kurion

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć kurion
Limasso atrakcje - Park archeologiczny Kurion

Park archeologiczny Kurion znajduje się około 20 kilometrów na zachód od Limassol. Mimo, że dojazd do tej jednej z największych turystycznych atrakcji Cypru nie jest najłatwiejszy (w związku z tym, że kompleks znajduje się na wzniesieniu, po dwóch stronach drogi nawigacja może płatać Wam figle), warto jednak zadać sobie trochę trudu, aby go odnaleźć. Malowniczo położone starożytne miasto Kurion, było jednym z najważniejszych państw-miast na Cyprze. Jego historia sięga neolitu, jednak najstarsze znaleziska archeologiczne pochodzą z okresu między XIV a XII wiekiem p.n.e. Zgodnie z miejscowymi podaniami miasto zostało założone w XII w. p.n.e. przez Argiwów w trakcie mykeńskiej kolonizacji wyspy. W czasie powstań przeciw Persom (IV wieku p.n.e.) Kurion, wraz z położonym nieopodal miastem Amathus opowiedział po stronie perskiego imperium, co w bezpośredni sposób przyczyniło się do upadku powstania na Cyprze. Jednak, gdy Aleksander Wielki rozpoczął kampanię przeciwko perskiemu imperium oba miasta opowiedziały się za nim. Kres rozkwitu miasta nastąpił w 365 roku n.e. po bardzo silnym trzęsieniu ziemi. Do głównych atrakcji Kurionu należą położony w centralnej części kompleksu widowiskowy rzymsko-grecki teatr (nadal wykorzystywany, głownie w okresie letnim do przedstawień muzycznych i teatralnych odbywających się na świeżym powietrzu), pozostałości rzymskiej willi Eustoliosa, łaźnie publiczne do zimnych, średnich i gorących kąpieli, wczesno chrześcijańska bazylika, dom Achillesa i dom Gladiatorów oraz ruiny agory, wraz z pozostałościami otaczających ją kolumn. 

Oferty Last minute

• Sanktuarium Apollo Hylatesa

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć sanktuarium apollo
Limassol atrakcje - Sanktuarium Apollo Hylatesa

Sanktuarium Apollo Hylatesa znajduje się około 2,5 kilometra na zachód od starożytnego miasta Kurion. W starożytności był to jeden z głównych ośrodków religijnych Cypru.  Świątynia pochodzi z wczesnego okresu rzymskiego, jednak Apollo uznawany przez Cypryjczyków za boga lasu czczony był tu już w VIII wieku p.n.e. Świątynia uległa poważnym zniszczeniom w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Cypr w 365 roku. Zachowała się jednak kolumnada świątyni a także fragment domu kapłanów. Wzdłuż zewnętrznej wschodniej strony murów znajduje się palestra, czyli plac do treningu dla sportowców oraz dobrze zachowane łaźnie. Kolumnada pozostała po świątyni Apolla, to jedno z bardziej charakterystycznych i najchętniej fotografowanych miejsc na Cyprze. 

• Średniowieczny zamek w Kolossi

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć zamek w kolossi
Limassol atrakcje - Zamek w Kolossi

Zamek w Kolossi to jedna z najważniejszych fortyfikacji średniowiecznego Cypru. Zamek położony jest około 11 km na zachód od Limassol. Został zbudowany w 1210 roku z inicjatywy króla Franków – Hugha I.  W 1291 roku król Henryk II Lusignan w podzięce za pomoc w walce z Muzułmanami przekazał zamek rycerzom zakonu maltańskiego, którzy przenieśli się na Cypr po opuszczeniu Królestwa Jerozolimy, tworząc w Kolossi siedzibę najwyższego dowództwa wojskowego – Grande Commanderie. Od jego nazwy pochodzi produkowane w okolicy słodkie, tradycyjne cypryjskie wino, Commandaria Kolossi. W latach 1306-1313 zamek należał do Templariuszy. Po zawieszeniu zakonu przez Papieża zamek wrócił w posiadanie zakonu maltańskiego. W latach 1402-1426 zamek był wielokrotnie niszczony podczas najazdów plemion mameluków, ucierpiał również podczas trzęsienia ziemi. Odbudowany w 1454 roku przez Wielkiego Komandora Louisa de Magnaca stoi do dziś, stanowiąc jedną z większych atrakcji turystycznych okolicy. Na wschód od zamku znajdują się pozostałości fabryki cukru z trzciny cukrowej uprawianej na dużych plantacjach w okolicy Limassol

ZOBACZ TEŻ:

Prezentowane oferty pochodzą z serwisów naszych partnerów Wakacje.pl oraz Booking.com, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl lub Booking.com

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jesteśmy partnerem Booking.com oraz serwisu Wakacje.pl

GALERIA

cypr ayia napa protaras atrakcje
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża makronissos
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża finikoudes
cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
cypr z dzieckiem atrakcje dla dzieci