CYPR PAFOS ATRAKCJE

PAFOS CO ZOBACZYĆ

CYPR PAFOS

Cypr – Pafos to zabytkowe miasto położone w południowo-zachodniej części Cypru. Legenda głosi, że to właśnie tu wyłoniła się z morza bogini miłości Afrodyta. W czasach rzymskich i hellenistycznych to portowe miasto było stolicą kraju. Dziś to jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych na Cyprze. Miasto pełne hoteli i restauracji, kusi turystów pięknym wybrzeżem, a jedną z jego głównych atrakcji są wspaniałe zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

PAFOS ATRAKCJE - CO ZOBACZYĆ

• Park archeologiczny

cypr pafos atrakcje co warto zobaczyć mozaiki w parku archeologicznym
Cypr Pafos atrakcje - mozaiki w parku archeologicznym

Jedną z największych atrakcji, jakie Pafos oferuje odwiedzającym go turystom jest bez wątpienia Park Archeologiczny. W latach 80 ubiegłego wieku Park został wpisany na Światową Listę Zabytków UNESCO. Na terenie kompleksu znajdziemy zabytki pochodzące z czasów prehistorycznych, starożytności oraz średniowiecza, większość z nich pochodzi jednak z czasów rzymskich. Do najciekawszych należą zachowane w doskonałym stanie mozaiki, upiększające posadzki czterech rzymskich willi: Dionizosa, Orfeusza, Czterech Pór Roku oraz Tezeusza. Nazwy willi (domów) pochodzą od głównych motywów znajdujących się w nich mozaik. Równie cennymi atrakcjami Parku Archeologicznego w Pafos są zabytkowe ruiny, takie jak odeon (amfiteatr z II w., położony na północ od domów z mozaikami), Asklepion (świątynia boga medycyny Asklepiosa), rzymska agora oraz ruiny bizantyjskiego zamku Saranta Kolones (z gr. czterdzieści kolumn). Przy wejściu do kompleksu znajduje się duży bezpłatny parking, na którym bezpiecznie można zostawić samochód. 

• Pafos atrakcje - Grobowce Królewskie

cypr pafos atrakcje co warto zobaczyć grobowce królewskie
Pafos co zobaczyć - Grobowce Królewskie

Będąc w Pafos koniecznie musicie zobaczyć Grobowce Królewskie. Jest to rozległa starożytna nekropolia położona w odległości około 2 km na północny zachód od portu. Monumentalne, podziemne grobowce powstawały pomiędzy IV w. p.n.e. a III w. n.e. (większość datowana jest na IV wiek przed Chrystusem). Niektóre zbudowane z ogromnym rozmachem imitują ówczesne domy mieszkalne, z komorami grobowymi wychodzącymi na atrium z perystylem zdobionym doryckimi kolumnami. W rzeczywistości groby te nie należały do królów, a prawdopodobnie do arystokracji oraz elity politycznej ówczesnego Pafos. W 1980 nekropolia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Planując zwiedzanie tej atrakcji nie musisz martwić się, gdzie zostawić samochód, ponieważ również tu pod samym wejściem do kompleksu znajduje się spory bezpłatny parking. 

• Skała Afrodyty

cypr pafos atrakcje co warto zobaczyć skala afrodyty
Pafos atrakcje - Skała Afrodyty

Skała Afrodyty lub też Petra tou Romiou to formacja skalna położona ok. 25 km na wschód od Pafos. Według jednej z legend, to właśnie tu miała wyłonić się z morskiej piany grecka bogini miłości – Afrodyta. Jak głoszą legendy, opłynięcie Skały Afrodyty przy blasku księżyca, z towarzyszką lub towarzyszem życia, zapewnia przybyszowi wieczną młodość i miłość. Narodziny Afrodyty, to nie jedyna legenda związana z tym miejscem. Mówi się, że nazwa Petra tu Romiu (dosłownie Skała Rzymianina) pochodzi od bizantyńskiego herosa Bazylego Digenisa Akritasa, który miał w tym miejscu bronić Cypr przed najazdem Arabów, miotając w ich kierunku olbrzymie kamienie. Wspaniały krajobraz otaczający plażę w Petra tou Romiou sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Cyprze, przyciągająca tu tysiące turystów przez cały rok.  O Petra tou Romiou pisaliśmy też w tekście: pafos plaże

PAFOS HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com
Booking.com
Wakacje na Cyprze

• Pafos atrakcje -Zamek

cypr pafos atrakcje co warto zobaczyć zamek
Pafos co zobaczyć - Zamek w Pafos

Historia położonego w centralnej części Dolnego Miasta (Kato Paphos) zamku sięga czasów Bizancjum. Pierwotnie budowla wchodziła w skład systemu obiektów obronnych zamku Saranta Kolones. W 1222 r. Pafos nawiedziło trzęsienie ziemi, które doszczętnie zniszczyło warownie, wówczas za rządów frankijskich władców z dynastii Lusignanów w miejscu niegdysiejszej wieży strażniczej powstał nowy zamek. W pierwszej połowie XV wieku twierdza w Pafos broniła miasta przed najazdami arabskich piratów. W 1570 r podczas walk wenecko-tureckich zamek został zniszczony. Po zdobyciu miasta przez Imperium Osmańskie zamek został zmodernizowany i ponownie przystosowany do celów obronnych. W 1878r. po przejęciu Cypru przez Wielką Brytanię zamek został zdemilitaryzowany i przekształcony na magazyn soli, którą zwożono tu ze słonego jeziora w Larnace. Dziś zamek to jedna z największych atrakcji turystycznych, a każdego roku, w okresie letnim, odbywa się tu Festiwal Afrodyty. 

• Pafos atrakcje - Aphrodite Water Park

pafos atrakcje co warto zobaczyć park wodny
Pafos atrakcje - Park wodny

Aquapark w Pafos to atrakcja dla osób mających już dość spokojnego plażowania i mających ochotę na porywające wodne atrakcje. Nie bez powodu ta atrakcja Pafos uważana jest za najlepszy park wodny na wyspie, ale został on doceniony również poza Cyprem: w roku 2020 portal Tripadvisor uznał Aphrodite Water Park za jeden z najlepszych parków wodnych w całej Europie (w tym prestiżowym rankingu zajął wysokie 6 miejsce). Nie bez przyczyny miejsce to co roku przyciąga nawet 100 000 miłośników wodnych atrakcji, którzy mogą korzystać z ogromnych zjeżdżalni. 

• Zoo w Pafos

cypr pafos atrakcje co warto zobaczyć zoo
Pafos atrakcje - ZOO

Ogród zoologiczny w Pafos to nie tylko najokazalsze zoo na całej wyspie, ale również jedna z największych atrakcji Pafos (szczególnie dla najmłodszych). Zwiedzający mogą zobaczyć tu wiele różnych zwierząt, takich jak np.: lwy, tygrysy, małpy, słonie, surykatki, czy krokodyle. Znajdziemy tu również ciekawą wolierę dla ptaków oraz terrarium z gadami. Dodatkową atrakcję dla dzieci stanowią codzienne pokazy ptaków (trzy razy dziennie) oraz znajdująca się w zoo mini farma, na której mieszkają zwierzęta domowe (można je karmić i głaskać). Chociaż powierzchnia ogrodu to aż 100 000 metrów kwadratowych zwiedzanie uprzyjemni pobyt w znajdującej się tu kawiarni lub krótka przerwa w sklepie z pamiątkami. 

• Wrak Statku ERDO III

cypr pafos atrakcje co warto zobaczyć rak statku
Pafos atrakcje - wrak statku ERDO III

Kilkanaście  kilometrów na północny zachód od Pafos nad jedną z zatoczek, w otoczeniu przepięknych klifów spoczywa wrak statku EDRO III. 7 grudnia 2011 roku frachtowiec przewożący gipsowe płyty wyruszył w podróż z portu w Limassol w kierunku Rodos. W wyniku potężnego sztormu statek zboczył z kursu i rozbił się o skałę. Dziś wrak statku stał się znaną na całej wyspie atrakcją turystyczną, a wielu nowożeńców, wybiera to miejsce na sesję ślubną.  Warto dodać, że w tym samym rejonie znajduje się inny wrak statku MV Demetrios II który osiadł na mieliźnie w marcu 1998 r jednak ta jednostka znajduje się znacznie dalej od brzegu. 

CYPR OFERTY LAST MINUTE

Zobacz też:

Prezentowane oferty pochodzą z serwisów naszych partnerów Wakacje.pl oraz Booking.com, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl lub Booking.com

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jesteśmy partnerem Booking.com oraz serwisu Wakacje.pl

GALERIA

cypr ayia napa protaras atrakcje
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża makronissos
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża finikoudes
cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
cypr z dzieckiem atrakcje dla dzieci