CYPR INFORMACJE

PODSTAWOWE INFORMACJE O CYPRZE

CYPR INFORMACJE

Cypr (Republika Cypryjska) to państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od wielu już lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych, przyciągając ponad 2,4 mln turystów rocznie. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiego słowa cuprum (miedź), której Cypr był głównym dostawcą w starożytności.  

• Stolica Cypru

cypr informacje stolica cypru nikozja
Cypr informacje - stolica Cypru Nikozja

Stolicą Cypru jest Nikozja, liczące przeszło 300 000 mieszkańców miasto jest siedzibą rządu oraz głównym ośrodkiem biznesowym. W 1974 roku w wyniku inwazji wojsk tureckich na Cypr Północny, Nikozja została podzielona na część południową (grecką) oraz część północną (turecką), które oddzielone są od siebie tzw. „Zieloną Linią” – strefą zdemilitaryzowaną, utrzymywaną przez ONZ.  
Po upadku muru berlińskiego Nikozja pozostaje jedyną podzieloną militarnie stolicą w Europie. 

• Powierzchnia Cypru

Całkowita powierzchnia wyspy wynosi około 9 251 km², co sprawia, że Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą morza śródziemnego.

• Populacja Cypru

W grudniu 2011 Cypr zamieszkiwało 952 100 osób, w tym 681 000 Greków Cypryjskich 90 100 Turków Cypryjskich oraz 181 000 obcokrajowców. Liczba ludności nie obejmuje mieszkańców Cypru Północnego, których liczba najprawdopodobniej mieści się w przedziale 250-300 tysięcy. 

• Flaga Cypru

cypr informacje flaga cypru
Cypr informacje - flaga Cypru

Flaga Cypru jest białym prostokątem, w którego centrum umieszczone są kształt wyspy oraz dwie zielone gałązki oliwne. Kolor biały i gałązki oliwne to symbol pokoju między dwoma społecznościami wyspy: Grekami i Turkami. Przedstawiony na fladze złotawy kolor wyspy, nawiązuje do łacińskiego pochodzenia nazwy Cypru. 

• Ustrój polityczny na Cyprze

Cypr jest republiką prezydencką. Prezydent jest jednocześnie głową państwa i szefem rządu. 

• Religia na Cyprze

Cypr informacje kościół Ayios Nikolaos w Protaras
Cypr informacje - kościół Ayios Nikolaos w Protaras

Większość ludności cypryjskiej stanowią Chrześcijanie, należący do Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Cypru. Drugą najliczniejszą grupą wyznaniową na Cyprze są muzułmanie. Oprócz prawosławia i islamu na Cyprze występuje również Kościół ormiański, maronicki oraz katolicki, który posiada cztery parafie w Nikozji, Pafos, Larnace i Limassol. 

Od 1 maja 2004 r. Cypr jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Choć do UE przystąpiła tylko grecka część wyspy, do Unii Europejskiej został włączony cały Cypr. Turkowie cypryjscy posiadający unijne dokumenty podróży lub kwalifikujący się do ich otrzymania są obywatelami UE. Stosowanie prawa unijnego jest zawieszone na obszarach, nad którymi rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje rzeczywistej kontroli. 

• Waluta na Cyprze

cypr informacje waluta cypru euro
Cypr informacje - waluta na Cyprze euro​

• Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy z Cyprem uprawnia dowód osobisty lub paszport.

CYPR HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com

ZOBACZ TEŻ:

Prezentowane oferty pochodzą z serwisów naszych partnerów Wakacje.pl oraz Booking.com, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl lub Booking.com

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jesteśmy partnerem Booking.com oraz serwisu Wakacje.pl

GALERIA

cypr ayia napa protaras atrakcje
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża makronissos
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża finikoudes
cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
cypr z dzieckiem atrakcje dla dzieci