CYPR SAMOCHODEM

PRAKTYCZNE PORADY I WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU NA CYPRZE

CYPR SAMOCHODEM

Cypr jest chętnie odwiedzany przez polskich turystów. Jego niewielkie rozmiary i duża liczba atrakcji sprawiają, że zwiedzanie Cypru samochodem jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza że niemal wszędzie dostaniemy się bezpłatnymi autostradami. 

• Cypr samochodem

cypr samochodem ruch lewostronny
Cypr samochodem - ruch lewostronny

Na całym Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, dlatego wsiadając do samochodu musicie przyzwyczaić się do myśli, że miejsce kierowcy jest tam, gdzie w Polsce siada pasażer, a drążek zmiany biegów znajduje się po lewej stronie. Jeśli wybieracie się na Cypr i chcecie wypożyczyć samochód, a nie macie doświadczenia w jeździe w ruchu lewostronnym, zdecydowanie lepiej wypożyczyć samochód z automatyczną skrzynią biegów. Wyjeżdżając wypożyczonym samochodem z parkingu, przez pierwsze kilkanaście kilometrów możecie mieć uczucie, że „wszyscy jadą pod prąd”. To normalne wrażenie, które na szczęście powinno szybko minąć. Pamiętajcie, że wbrew przyzwyczajeniom skręcając na skrzyżowaniu lub rondzie (a tych jest na Cyprze sporo) powinniście spojrzeć w prawą stronę i wjechać na lewy pas. 

Samochody z cypryjskich wypożyczalni posiadają czerwone tablice rejestracyjne dzięki temu lokalni kierowcy od razu widzą, że za kierownicą może siedzieć ktoś nieprzyzwyczajony do ruchu lewostronnego i będą bardziej ostrożni. Dzięki temu również Wy wiecie, że za kierownicą samochodu jadącego przed Wami lub z na przeciwka najprawdopodobniej również siedzi turysta. Rzadko zdarza się, że zatrzyma Was do kontroli policja, chyba że przekroczycie prędkość 😉 

Za przekroczenie prędkości dostaniecie mandat w wysokości 2 € za każdy km/h ponad limit. Policja przyznaje punkty karne także obcokrajowcom i może zatrzymać prawo jazdy po przekroczeniu 12 punktów. Większość kontroli prędkości odbywa się na autostradzie A6, między Limassol a Pafos, na autostradzie A3 Larnaka – Ayia Napa oraz na trasie A1 do Nikozji. W weekendy w większych miastach oraz miejscowościach turystycznych przeprowadzane są losowe kontrole trzeźwości. Należy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie paszport lub inny dokument tożsamości oraz umowę ubezpieczenia, ponieważ w razie kolizji policja i firmy ubezpieczeniowe natychmiast o to poproszą. Mimo, że Cypryjczycy uwielbiają używać klaksonów, pomiędzy 21:00 a 6:00 rano jest to zabronione. 

Zwiedzając Cypr samochodem zawsze pamiętajcie o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa na autostradzie – często zdarza się, że na środku drogi spotyka się różnego rodzaju śmieci, które mogą stanowić realne zagrożenie. 

Nigdy nie jedźcie wynajętym samochodem na Cypr Północny. Ubezpieczenie Waszego samochodu z pewnością nie jest tam ważne! Jest to terytorium, które na arenie międzynarodowej uznaje tylko Turcja. W przypadku poważnej kolizji sam transport samochodu z powrotem na południe jest niezwykle kosztowny, nie wspominając o kosztach naprawy samochodu, które nie zostaną pokryte z wykupionego ubezpieczenia. 

• Cypr wypożyczenie samochodu

cypr wypożyczenie samochodu
Cypr samochodem - wypożyczalnia samochodów na Cyprze

Koszt wypożyczenia samochodu na Cyprze różni się w zależności od sezonu. W miesiącach zimowych (listopad – marzec) samochód można wypożyczyć już za 15 euro dziennie, w sezonie letnim cena ta jest znacznie wyższa i wynosi o około 30-50 euro za dzień. Większość firm wymaga wpłacenia depozytu w wysokości ok. 300-500 EUR (tzw. wkład własny). Na Cyprze funkcjonują zarówno wielkie międzynarodowe korporacje, jak również małe lokalne firmy zajmujące się wynajmem samochodów. Do wynajęcia samochodu wystarczy paszport lub dowód osobisty i prawo jazdy, a umowy wynajmu sporządzane są w języku greckim i angielskim. Wiele lokalnych firm wynajmujących samochody nie ma stron www lub zajmuje się wyłącznie obsługą hoteli, dlatego za atrakcyjną ofertą warto rozejrzeć się wcześniej. Duże wypożyczalnie mają swoje biura na lotniskach i są czynne całą dobę. Na przykład na lotnisku w Larnace, wypożyczalnie znajdują się na lewo od wyjścia z odprawy celnej – tuż przy wyjściu z terminala. Samochód można wypożyczyć bezpośrednio na miejscu lub wcześniej przez Internet i na lotnisku odebrać wyłącznie kluczyki do auta. Małe wypożyczalnie znajdziemy w pobliżu dużych hoteli, drogi na plażę, czy lokalnych restauracji.  W większości wypożyczalni płatności dokonamy kartą kredytową, debetową lub gotówką. Należy jednak pamiętać, że niektóre firmy zwłaszcza te mniejsze akceptują wyłącznie gotówkę. Wypożyczając auto na Cyprze warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, zwykle jego koszt nie jest zbyt wysoki. W przypadku wypadku i innych nieprzyjemnych sytuacji związanych z uszkodzeniem samochodu będziecie zobowiązani pokryć szkody do wysokości wkładu własnego określonego w umowie z własnych środków. Dodatkowe ubezpieczenie możecie wykupić w wypożyczalni lub skorzystać z ofert firm zewnętrznych. W tym przypadku w wypadku kolizji będziecie zobowiązani pokryć wydatki związane z ewentualną naprawą, które zostaną Wam zwrócone w późniejszym terminie (bez utraty wkładu własnego). Wielu polskich ubezpieczycieli w ofercie ubezpieczenia turystycznego oferuje opcję zniesienie wkładu własnego w wynajętym samochodzie.  Wypożyczając auto na Cyprze wybierzcie opcję  „full-full”  tzn. otrzymacie samochód z pełnym bakiem paliwa i zwracacie go również z pełnym bakiem. Unikniecie dzięki temu tzw. „service fee” tzn. nie zostaniecie obciążeni kosztami paliwa powiększonymi o koszt tankowania. Stacje benzynowe na Cyprze są łatwo dostępne, nie oferują jednak tak szerokiej gamy usług, jak w innych częściach Europy. Najczęściej działają w godzinach od 7.00 do 18.00, z wyjątkiem wtorku i soboty popołudniu. W niedziele i święta są zamknięte. Mimo to z tankowaniem po godzinach nie ma problemu. Na każdej stacji jest automat, gdzie bez problemu zatankujecie, a w razie problemów przy dystrybutorze zawsze znajdzie się ktoś, kto Wam pomoże (na większych stacjach sieciowych np. Shell zwykle jest ktoś z obsługi, kto pomaga w tankowaniu również w godzinach, kiedy stacja jest nie czynna).   

Szerokiej drogi! 

CYPR HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com
Booking.com
Booking.com
Booking.com
Wakacje na Cyprze

ZOBACZ TEŻ:

Prezentowane oferty pochodzą z serwisów naszych partnerów Wakacje.pl oraz Booking.com, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl lub Booking.com

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jesteśmy partnerem Booking.com oraz serwisu Wakacje.pl

GALERIA

cypr ayia napa protaras atrakcje
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża makronissos
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża finikoudes
cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
cypr z dzieckiem atrakcje dla dzieci