NIKOZJA ATRAKCJE

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE NIKOZJI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

NIKOZJA

Nikozja, a właściwie Lefkosia, bo tak brzmi oficjalna nazwa stolicy Cypru położona jest w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. Początkowo miasto było niewielką wioską, która nosiła nazwę Ledra. Dopiero około 300 roku p.n.e. Lefkos, syn egipskiego króla Ptolemeusza, rozbudował osadę, którą nazwano na jego cześć Lefkosia. Za panowania dynastii Lusignianów miasto przybrało frankońską nazwę Nikozja, powstały tu liczne pałace, kościoły i klasztory, a miasto stało się kluczowym ośrodkiem administracyjnym oraz stolicą wyspy. W latach 1489-1571 pod rządami Wenecjan miasto zostało otoczone murami obronnymi, które do dziś wpisują się w architekturę miasta. W latach 1878-1960 Nikozja była stolicą kolonii brytyjskiej, a po odzyskaniu niepodległości została stolicą Republiki Cypryjskiej.  W 1974 roku w wyniku inwazji wojsk tureckich na Cypr Północny, Nikozja podzielona została na część południową (grecką) oraz część północną (turecką), które oddzielone są od siebie tzw. „Zieloną Linią” – strefą zdemilitaryzowaną, utrzymywaną przez ONZ. 
W 1995 r.  cypryjskie władze zadecydowały o zmianie nazwy miasta z Nikozja na Lefkosia, jak dotąd jednak obie nazwy stosowane są zamiennie, również przez Cypryjczyków. W 2008 przy głównej ulicy Nikozji, Ledra otwarto przejście graniczne przez które turyści bez większego problemu na podstawie ważnego paszportu mogą przejść na stronę turecką, a tym samym zwiedzić obie strony ostatniej podzielonej stolicy świata. 

CO WARTO ZOBACZYĆ W NIKOZJI

• Mury Weneckie i Brama Famagusty

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć brama famagusta
Nikozja atrakcje - Brama Famagusty

Pierwszym, co zobaczy każdy turysta odwiedzający Nikozję są mury obronne, najbardziej charakterystyczny element architektury starego miasta. Wzniesione w 1567 roku przez Wenecjan mury, mają kształt okręgu o długości 4,5 km i wzmocnione są jedenastoma bastionami, których nazwy pochodzą od nazwisk rodzin włoskiej arystokracji miasta, które przekazały fundusze na budowę murów. Po za mury miasta można było wydostać się przez trzy bramy: Pafos, Kyreńską i najlepiej zachowaną do dziś bramą Famagusty. 

Brama Famagusty, pierwotnie znana jako „Porta Giuliana” na cześć swojego architekta Giulio Savorgnano, była najważniejszą z bram weneckiej Nikozji, ponieważ otwierała drogę do najważniejszego miasta portowego wyspy- Famagusty. Od strony miasta fasada bramy ozdobiona jest sześcioma kamiennymi herbami weneckimi. W okresie osmańskim Brama otwarta była od wschodu do zachodu słońca, w piątki pozostawała zamknięta, aby muzułmańscy strażnicy mieli czas na modlitwę. W czasach kolonialnych służyła jako magazyn paliwa, odrestaurowana w latach 80 XX w dziś mieści Miejskie Centrum Kultury. 

• Cypryjskie Muzeum Archeologiczne

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć muzeum cypryjskie
Nikozja atrakcje - Cypryjskie Muzeum Archeologiczne

Cypryjskie Muzeum Archeologiczne to jedno z najciekawszych muzeów na wyspie, od którego warto zacząć zwiedzanie Nikozji. Założone w 1882 roku muzeum, posiada w swoich zbiorach bogatą kolekcję artefaktów, dzięki którym możemy poznać bogatą historię Cypru od neolitu do czasów wczesnochrześcijańskich. Budowa obecnego budynku, zaprojektowanego przez architekta N. Balanosa, rozpoczęła się w 1908 roku. W 14 salach prezentowane są zbiory typowej cypryjskiej ceramiki, biżuterii, rzeźby i monet oraz innych artefaktów, wśród których znajdziecie, tak znane eksponaty, jak pochodzącą z okresu chalkolitu figurkę bogini płodności z Pomos, rzeźbę słynnej Afrodyty z Soloi, czy posąg cesarza rzymskiego Septymiusza. Na uwagę zasługuje również ekspozycja poświęcona polskim odkryciom archeologicznym na Cyprze.  

• Dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa

cypr nikozja atrakcje co warto zobaczyć dom bogatego turka
Nikozja atrakcje - dom BogategoTurka

Zbudowana pod koniec XVIII wieku kamienica (zwana w przewodnikach domem bogatego Turka) jest jednym z najważniejszych zabytków architektury miejskiej okresu osmańskiego w Nikozji.  Dom zbudowany jest na planie litery P, posiada wewnętrzny dziedziniec otoczony z trzech stron zadaszonymi arkadami. Na dziedzińcu znajduje się monumentalna fontanna oraz łaźnia turecka. Wewnątrz zobaczyć możemy oryginalne wnętrza oraz meble i przedmioty użytkowe z XIX i początku XX w. Przechadzając się po kolejnych pokojach poznajemy historię rodziny Hadżigeorgakisa Kornesiosa, jednak największe wrażenie robi bogato zdobiony salon. Właściciel kamienicy Hadżigeorgakis Kornesios był tak naprawdę cypryjskim Grekiem, cenionym biznesmenem, który w 1796 roku dekretem sułtana Selima III otrzymał tytuł dragomana (prestiżowy tytuł nadawany miejscowym chrześcijanom przez władze osmańskie). Niestety za zaangażowanie w umacnianiu roli kościoła cypryjskiego został aresztowany i skazany na śmierć. Po jego egzekucji cały jego majątek został skonfiskowany, a rodzina uwięziona. Rezydencję kupiła Turczynka Hatice Hanim Magnisali od której w 1830 roku, odkupił ją najmłodszy syn Kornesiosa, Tselepi Yiangos, który mieszkał tam aż do swojej śmierci w 1874r. W kolejnych latach kamienica należała do rodziny.  W 1979 r. budynek wraz z umeblowaniem stał się własnością cypryjskiego departamentu starożytności. Dziś jest siedzibą muzeum etnograficznego, którego zwiedzanie warto zaplanować w godzinach porannych, ponieważ budynek zamykany jest w tygodniu około 15.30. 

CYPR HOTELE W DOBREJ CENIE

Booking.com
Booking.com
Booking.com
Wakacje na Cyprze

• Buyuk Han

cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
Nikozja atrakcje - Buyuk Han

Zwiedzając turecką część Nikozji koniecznie trzeba zobaczyć Buyuk Han, uznawany za jeden z najwspanialszych zabytków architektury osmańskiej na Cyprze. Wybudowany w 1576 roku na polecenie pierwszego osmańskiego gubernatora Cypru, Mustafy Paszy służył jako karawanaseraj, czyli zajazd dla karawan. Wzorowany na wybudowanej w 1490 roku tureckiej Bursie Koza Han dwukondygnacyjny budynek o grubych murach przypomina fortecę. Do budynku prowadzą dwie bramy – wschodnia i zachodnia, wewnątrz znajdują się pokoje wychodzące na dziedziniec, na którym w przeszłości znajdowała się stajnia dla wielbłądów i koni. Jest tu też niewielki meczet (’mescit’) oraz fontanna, w której obmywano stopy przed modlitwą. W czasach kolonialnych mieściło się tu więzienie, a w latach 1893 – 1961 obiekt służył jako noclegownia dla ubogich. Po gruntownej renowacji, która zakończyła się w 2002 roku Buyuk Han stał się wizytówką północnej części Nikozji. Dziś działa tu wiele sklepów z pamiątkami, można tu też napić się kawy, czy skosztować specjałów kuchni tureckiej. 

• Meczet Selimiye (katedra św. Zofii)

cypr limassol atrakcje co warto zobaczyć meczet selimiye
Nikozja atrakcje - Meczet Selimiye

Meczet Selimiye, pierwotnie Katedra św. Zofii jest najstarszym zabytkiem sztuki gotyckiej na Cyprze i stanowi niewątpliwą atrakcję miasta. Budowę katedry rozpoczęto w 1209 r, jednak budowa tak okazałej świątyni okazała się bardzo kosztowna, w wyniku czego konsekrowany w 1326 roku kościół nigdy nie został w pełni ukończony. Katedra św. Zofii była najważniejszym kościołem katolickim na Cyprze oraz miejscem koronacji książąt z rodu Lusignanów na władców Cypru. Kościół był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas inwazji Genueńczyków, czy najazdów plemion mameluków, ucierpiał również podczas trzęsień ziemi jakie nawiedziły Cypr w 1491 i 1547 r. Gdy w 1570 roku Nikozja została zdobyta przez Turków osmańskich zniszczyli oni katedrę. Wkrótce, jednak przekształcono ją na meczet. W trakcie prac budowlanych dwie niedokończone wieże przekształcone zostały w minarety, a na dziedzińcu wybudowano fontannę, w której dokonuje się rytualnej ablucji przed modlitwą. W 1954 r obowiązującą wcześniej nazwę meczet Aya Sofya zmieniono na Selimiye na cześć sułtana Selima II, zdobywcy Cypru. Zwiedzanie meczetu jest możliwe, o ile w tym czasie nie odbywają się obrzędy religijne. 

CYPR OFERTY LAST MINUTE

ZOBACZ TEŻ:

Prezentowane oferty pochodzą z serwisów naszych partnerów Wakacje.pl oraz Booking.com, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl lub Booking.com

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jesteśmy partnerem Booking.com oraz serwisu Wakacje.pl

GALERIA

cypr ayia napa protaras atrakcje
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża makronissos
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze
cypr plaże najpiękniejsze plaże na cyprze plaża finikoudes
cypr larnaka atrakcje co warto zobaczyć kościół św łazarza
Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
cypr północnyl atrakcje co warto zobaczyć buyuk han
cypr z dzieckiem atrakcje dla dzieci